آخرین پست ها
پربازدید ها
تقویم سایت
<    «  دی 1396  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

 

 نقدی برعملكرد فرهنگي شهرداري راز/پایانی
نویسنده : Mr.Vahidi   |   بازدید ها : 797   |   موضوع: اخبار راز, مطالب و مقالاتشايد فعاليت شهرداري در مواردی که قرار است ذکر شود به نوعي با فعاليت ساير سازمانها و نهادهاي ديگر تداخل داشته باشد اما همچنان كه در پست پیشین به آن اشاره شد قانون راه را براي ورود شهرداريها به اين عرصه ها باز گذاشته است.

از طرفي ديگر، شهر تنها يك پديده كالبدي نيست بلكه عوامل فرهنگي و اجتماعي نيز در شهر دخيل هستند و اين عوامل هستند كه به شهر هويت مي دهند. پس انتظار مي رود شهرداري راز نه به طور تمام و كمال بلكه نيم نگاهي به امورات فرهنگي و اجتماعي شهر بيندازد و به اين طريق مشاركت ساير شهروندان را در اداره و مديريت شهر جذب كند.

در حال که شهرداری بازوی کمکی ای به نام شورای اسلامی شهر دارد و در شورای شهر کمسیونی به نام کمسیون فرهنگی و اجتماعی وجود دارد؛ پس انتظار داشتن عملکرد فرهنگی از شهرداری نه تنها چیزی غیرعادی نیست، بلكه انتظار می رود شورای اسلامی شهر به عنوان نمایندگان شهروندان در اداره شهر پیگیر حداقلی از وظایف واگذار شده به شهرداریها در حوزه فرهنگی و اجتماعی باشند.

براي شفافيت موضوع به برخي ازضعف¬هاي عملكردي شهرداري راز در حوزه فرهنگي و اجتماعي اشاره خواهیم کرد :

1- عملكرد ضعيف شهرداي راز در زمينه توسعه ورزش، تفريحات سالم و اوقات فراغت شهروندان.در اين مورد مي توان به واگذاري شهر بازي و ... به بخش خصوصي اشاره كرد و اينكه هيچ نظارتي بر تعرفه¬هاي آن صورت نمي گيرد.

2- ضعف شهرداری راز در حوزه کاهش آسيب ها و جرايم شهري . درحالیکه تکدیگری و اعتیاد در راز شيوع پیدا کرده است انتظار می رود شهرداری در این خصوص اقداماتی انجام دهد. حال که با گذشت 1 سال و اندی از عمر این شهرستان و مسقر شدن ستاد مبارزه با مواد که شهرداری به عنوان يكي از اعضاء اصلی ستاد است، انتظار می رود برای پیشگیری از این آسیب اجتماعي در سطح شهر دست به اقداماتی فرهنگی بزند.

نظیر چاپ پوستر و بنر هایی با محتوای مبارزه با اعتیاد ، تصویر / جملات پند آموز و...

3- عملكرد ضعيف شهرداي در ارتقاي سطح فرهنگ شهري از طريق آموزش هاي شهروندي.آموزش شهروندان برای زندگی در شهر و تعهد به وظایف شهروندیشان(در مقابل حقوقی که برای آنها درنظر گرفته می شود)

از جمله وظایف فرهنگی شهرداریهاست که در این خصوص هم شهرداری راز هیچ اقدامی از خود نشان نداده است.

4- اشتغال، كارآفريني و كاهش فقر شهري از دیگر وظایفی است که برعهده شهرداریها می باشد ولی شهرداری راز دراین خصوص عملکردی از خود نشان نداده است.

5- توسعةكتابخانه ها و مراكز آموزشي و علمي از ديگر وظايف شهرداريهاست كه شهرداری راز دراین زمینه هيچگونه اقدامي انجام نداده .که در این خصوص میتوان از نیروهای بومی تحصیل کرده و با تجربه در همین رابطه استفاده کرد.

6- شهرداری در خصوص توسعه و حمایت از انجمن ها و تشکل های مردم نهاد هيچ كاري نكرده و اين در حاليست كه سازمانهاي مردم نهاد مي توانند بخشي از وظايف فرهنگي و اجتماعي شهرداري را به عهده بگيرند. در اين خصوص حداقل انتظاري كه از شهرداري مي رود اختصاص مكاني به صورت رايگان براي استقرار اين انجمن هاست.

علاوه براين مواردي كه اشاره شد، شهرداري توان مداخله در برخي زمينه هاي فرهنگي و اجتماعي ديگر ازجمله؛ توسعه و نظارت بر مراكز فرهنگي و هنري ، سلامت اجتماعي و بهداشت شهري وتوانمند سازي فرهنگي , اجتماعي و آموزشي شهروندان را دارد.
 

 

بخش خبری پرتال جامع شهرستان راز 

بازدید کننده گرامی , شما در حال حاضر با عنوان مهمان وارد پرتال شده اید.
پیشنهاد می شود در سایت  ثبـت نـام  کنید تا که از تمامی امکانات بهره مند شوید.

برای بحث و گفتگو در رابطه با این مطلب به تالار گفتمان شهرستان راز و جرگلان بروید (کلیک )

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
 
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
ثبت کد:
 

Script And Graphic By SABZMEDIA.IR | Operation Manager: Mr.vahidi
کپی برداری مطالب این سایت بدون دریافت اجازه کتبی از نویسنده مطلب، جایز نیست