آخرین پست ها
پربازدید ها
تقویم سایت
<    «  دی 1396  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

 

 نقدی برعملكرد فرهنگي شهرداري راز/شماره یک
نویسنده : Mr.Vahidi   |   بازدید ها : 653   |   موضوع: شهر راز, اخبار راز, مطالب و مقالات


امروزه در سراسر جهان شهرداريها تنها يك نهاد خدماتي محسوب نمي شوند بلكه همچون يك نهاد فرهنگي اجتماعي در كنار ساير وظايف كالبدي و عمراني شهر نقش ايفا ميكنند. اين نگرش به شهرداريها هرچند در ايران موضوعي نسبتاً جديد است، اما رو به گسترش است.
 دليل رواج اين رويكرد از آنجا ناشي مي شود كه از يك طرف نگاه شهروندان به ساختار شهرداري صرفاً به عنوان سازمان انجام دهنده خدمات شهري و رفت و روب تغيير كرده است و هم اينكه زمينه هاي بهتري براي پاسخگويي شهرداريها به نيازهاي فرهنگي و اجتماعي فراهم شده است.
بنابراين، ورود شهرداريها به مسائل فرهنگي و اجتماعي هم معطوف به نيازهاي جديد شهروندان در حوزه فرهنگي و  اجتماعي است و هم معطوف به قابليت ها و كاركردهاي بالقوه و بالفعل مناسب شهرداري ها در اين زمينه است.

بدون شك ورود شهرداريها در عرصه فرهنگي مشكل قانوني ندارد و قانون شهرداريها مصوب سال 1334 زمينه را براي ورود شهرداري در اين عرصه فراهم كرده است. اين قانون بارها مورد اصلاح و بازبيني قرار گرفته و اخرين اصلاحات آن در سال 1369 صورت گرفت و وظايف بيشتري بر عهده شهرداريها گذاشت. بندهاي ٤، ٦، ١٨، ٢١ ماده ٥٥ قانون شهرداريها به وظايف شهرداريها در عرصه فرهنگي و اجتماعي اشاره دارد. هر كدام از اين بندها مواردي مختلف از وظايف فرهنگي و اجتماعي شهرداريها را بيان مي كند.

شهر راز هرچند قابل مقايسه با شهرهاي بزرگ و مراكز استانها نيست؛ اما اين دليلي بر چشم پوشي شهرداري از نيازهاي فرهنگي شهروندان اش نيست.
به نظر ميرسد قصور وكوتاهي شهرداري در امور عمراني و كالبدي شهر باعث شده كه شهروندان از خير وظايف فرهنگی و اجتماعی شهرداري بگذرند. آنچه در اذهان شهروندان رازي از فعاليتها و عملكرد شهرداري تداعي ميشود، پليس ساختمان، سد معبر، پروانه ساختمان و اخذ عوارض شهري ميباشد.
بدون شك وجود اين نوع نگرش به شهرداري دليلي بر فقدان فعاليت هاي فرهنگي شهرداري در سطح شهر است؛ لذا تغيير اين نگرش در شهروندان نيازمند وارد شدن شهرداري در عرصه¬ي فرهنگي شهر است.
 از طرفي ديگر، تجربه ساير كشورها و شهرهاي بزرگ نشان داده است كه اداره امور شهرها بدون مشاركت شهروندان امكان پذير نمي باشد و بهترين حوزه براي مشاركت دادن شهروندان در اداره امور شهري حوزه ي فرهنگي و اجتماعي است.

براي عموم شهروندان رازي شهرداري نمادي از يك نهاد امنيتي و پليسي است، چون تنها حوزه هاي فعال در شهرداري پليس ساختمان و پليس سد معبراست.
هرچند اين دو حوزه از وظايف شهرداريهاست ولي جالب است كه باوجود آزمون و خطاهاي بسياردر این دو حوزه، هنوز مديران شهري تغيير رويكرد براي مديريت اين دو بخش را احساس نكردهاند!!

 آيا در شهرداري احساس نشده كه بايد رويكرد فرهنگي در قبال اين دو حوزه اتخاذ شود تا هم زمينه مشاركت شهروندان در اداره شهر فراهم شود و هم فرهنگ شهروندي نهادينه شود؟
 

بازدید کننده گرامی , شما در حال حاضر با عنوان مهمان وارد پرتال شده اید.
پیشنهاد می شود در سایت  ثبـت نـام  کنید تا که از تمامی امکانات بهره مند شوید.

برای بحث و گفتگو در رابطه با این مطلب به تالار گفتمان شهرستان راز و جرگلان بروید (کلیک )

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
 
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
ثبت کد:
 

Script And Graphic By SABZMEDIA.IR | Operation Manager: Mr.vahidi
کپی برداری مطالب این سایت بدون دریافت اجازه کتبی از نویسنده مطلب، جایز نیست